Wybrzeże diamentów

By 20 lutego 2012Namibia

Diamenty przyniosły Namibii bogactwo. Gorączka wydobycia przyszła wraz z odkryciem ich obecności na początku XX wieku. Sperrgebiett, objęta zakazem wstępu strefa ciągnie się na przestrzeni ponad 300 km i obejmuje obszar od wybrzeża do 100 km wgłąb lądu. Co chwila widoczne są ostrzeżenia dla postronnych przed wkroczeniem na jej teren.

, Wybrzeże diamentów

Jedym z reliktów gorączki diamentowej jest Kolmanskop – opuszczone „miasto duchów”. W okresie prosperity na środku pustyni utworzono miasteczko dla pracowników kopalni. Działały tu nie tylko szpital, sklep czy szkoła, ale także kasyno i teatr. Wyczerpanie złóż sprawiło, że osada zaczęła się wyludniać i ostatnia rodzina opuściła Kolanskop w 1956 roku. Zaczęła powoli wchłaniać je pustynia.

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów

, Wybrzeże diamentów

Szpitalne okno do wydawania posiłków.

, Wybrzeże diamentów

W zrujnowanych budynkach zachowały się ślady starych tapet i kolorowych dekoracji. Niektóre zdradzają funkcję, jaką pełniło pomieszczenie.

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów

Kręgielnia.

, Wybrzeże diamentów

Wnętrze jednego z mieszkań pracowników kopalni.

, Wybrzeże diamentów

Komunalny wychodek.

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów

Przez lata intensywnej eksploatacji złoża na lądzie zostają powoli wyczerpane. Rzeka Pomarańczowa, daleko na południu, niesie jednak wraz z sobą diamenty w stronę oceanu. Prąd Benguelski przemieszcza je z powrotem na północ. Specjalne statki dzień i noc przeczesują dno oceanu w okolicach portu w Luderitz.

, Wybrzeże diamentów

Luderitz, niewielkie miasteczko wciśnięte pomiędzy pustynię Namib i wybrzeże Atlantyku. Dominuje tu niemiecka architektura i niemiecki porządek.

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów

Miasto, jak wiele w Namibii, wygląda na opustoszałe. Na murze ślad obecności młodych ludzi 😉

, Wybrzeże diamentów

 

Wybrzeże wokół Luderitz jest piękne, ale zimne i wietrzne. Idealne miejsce dla kolonii pingwinów 🙂

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentówLatarnia na Dias Point. Miejsce zawdzięcza nazwę portugalskiemu odkrywcy, Bartolomeo Diasowi, który przypłynął tu w 1497 roku. Nasza wyprawa to przy tym małe piwo – on nie miał GPSa ani Internetu 😉

, Wybrzeże diamentówWidzicie nasz samochód? Zważywszy na mega porywisty wiatr, to jedno z najbardziej ekscentrycznych miejsc na kemping jakie można sobie wyobrazić 🙂 Na skalistym nabrzeżu postawiono specjalne wiaty, które pozwalają się przed nim ukryć.

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów

Prawie jak stacja polarna…

, Wybrzeże diamentów, Wybrzeże diamentów