Puebla, Oaxaca, Cholula

By 15 stycznia 2018Meksyk

Obchody Dia de Muertos zdominowały nasz pobyt w Puebli i Oaxace.  Miasta te jednak zdecydowanie warte są odwiedzenia także i w innych terminach. Wydały nam się do siebie dość podobne, choć wypielęgnowana Oaxaca pełni rolę naszego Krakowa, podczas gdy nieco przykurzona Puebla, określana jest jako jedno z najbardziej niedocenianych miast Meksyku. Oba mają piękne, pełne architektonicznych perełek starówki, kolorowe, sprzyjające spacerom uliczki i mnóstwo knajpek, gdzie można robić sobie relaksujące przerwy od tych spacerów 😉W wielu miastach w parkach zlokalizowane są estrady wykorzystywane podczas aktywnego życia nocnego. Po zmroku parki zapełniają się parami, całymi rodzinami, nawet w dni powszednie jest tu niesamowicie żywo.


Drukarnia i punkt kolportażu lokalnej gazety „Słońce Puebli”

 


Nieprawidłowe parkowanie? Tu policja… konfiskuje tablice rejestracyjne!


Sprawdzamy, czy agawa jest bardzo kłująca 😉


Kolejnym punktem na naszej trasie była Cholula. Odwiedzamy ją, żeby zobaczyć „największą piramidę na świecie”. Okazuje się, że owszem, istniała ona w okresie prekolumbijskim, obecnie jednak wygląda jak zwykłe wzgórze… Pokrywająca Gran Piramide warstwa kliny  szybko zarosła roślinnością, co paradoksalnie wyszło zabytkowi na korzyć. Przybyły w czas konkwisty Cortes nie zauważył pogańskiej budowli i wybudował na niej jedynie skromny kościół.By dostać się na teren piramidy trzeba przejść kilkaset metrów wąskimi i niskimi korytarzami.

Archeolodzy częściowo odsłaniają i restaruują piramidę, choć nadal trudno dostrzec jej zarys w obrębie wzgórza.


Tu również było widać efekty niedawnego trzęsienia ziemi. Zwiedzanie kościoła było niemożliwe, dało się dostrzec prace konserwacyjne prowadzone na dzwonnicach.


I podobnie w przypadku innych starszych budowli w mieście, głownie kościołów.Najważniejsze, żeby kolor domu  nie powtórzył się u żadnego sąsiada na ulicy 😉